ارتباط مستقیم با ما :

انواع پرده و تاریخچه آنها

انواع پرده

از گذشته تا به امروز استفاده از پرده در تمامی خانه ها رایج بوده و امروزه پرده به جزء مهمی از دیزاین و طراحی دکوراسیون خانه تبدیل شده است استفاده از پرده به منظور های گوناگونی است که در ادامه مطلب به آنها اشاره می کنیم اما تاریخچه استفاده از پرده منازل از گذشته تا به امروز چیست و چطور به خانه های ما آمده و به جزئی از زندگی ما تبدیل شده است .
تاریخچه استفاده از پرده در طول تاریخ به زمان های خیلی دور برمی‌گردد طبق برسی متخصصها شواهد فسیل ها و خاکستر های بجا مانده از که زمانی یکی از پیشرفته ترن شهر ها دنیا بود که با فوران آتشفشان به طور کامل به زیر خاکستر رفت نشان می‌دهد که در این دوران از پارچه های سنگینی برای جدا کردن دو اتاق استفاده می‌شده.
در گذشته معمولا از پرده و پارچه ها اغلب به عنوان تقسیم حریم تزیین دیوارها و یا برای تقسیم فضاهای اتاق به منظور استفاده می شد.همانطور که در نقاشی های قرون وستا مبینم نشان میدهد که در چهار گوشه تخت از پارچه های بلند استفاده میشد تا حریم خصوصی تخت حفظ شود.
با این تفاسیر می توان گفت یکی از عمده ترین استفاده ها از پرده ایجاد یک حریم شخصی برای افراد است که این کاربرد از پرده امروزه نیز خیلی مهم است بخصوص در جوامع مذهبی که حریم شخصی ارجحیت بیشتری نسبت به جوامع آزاد دارد.
در نسخه های از کتاب های خطی مربوط به دوران قرون وسطی، نشان می دهد از پرده ها در داخل درب ها پیچ خورده یا پیچیده می شوند. تا پایان قرون وسطی، پنجره ها با استفاده از کرکره های چوبی یا پارچه ای سنگین پوشانده شدند. تخت ها در همه طرف پرده شده و با سایبان پوشانده شده اند.
روزی که تخت ها به عنوان نیمکت ها و صندلی ها استفاده می شدند، پرده ها به شکل کیسه ای در دور تخت به صورت منظم حلقه زده و جمع می شدند.
نقاشی های هلندی قرن ۱۷ که امروزه در موزه ها نگهداری می شود خانه‌های ساده ای را نشان می دهد که در آن پنجره ها با پرده های نیمه یا کامل پوشانده شده اند
پس از گذشته چندن سال استفاده از پرده در جایگاه های مختلف سپس در اوایل قرن نوزدهم میلادی سبکهای هنری نقاشی هایی از آثار باستانی، به ویژه یونان باستان و مصر باستان را به نمایش گذاشتند. که منجر به سبکهای جدید الهام گرفته از هند و شرق بود. به همین علت پرده ها از سقف تا کف زمین با والان نصب میشدند. در این دوره ساده و ابریشمهای رنگی برای استفاده پرده ترجیح داده میشدند.
در عصر ویکتوریایی، استفاده از پرده در طراحی منازل بشدت رونق گرفت. درب و پنجره ها بوسیله ی پرده پوشانده میشدند. پرده نیز به وسایل اتاق های شلوغ شده از فرش و دکور و اثاثیه دیگر اضافه شدند.
اما در فرهنگ های شرق که عمدتا مسلمان هستند مثل خاورمیانه معمولا بحث مذهب باعث ایجاد حرم خصوصی زیاد در بین افراد شده در نتیجه خانه ها معمولا نسبت به دیزان های غربی پنجره های کمتر .دارند و با پرده های زخیم پوشیده می شود تا از بیرون دید نداشته باشد به همین ترتیب بهره زیادی از نور خورشید برده نمی‌شود اما پرده ها معمولا زیبا تر و مدرن تر هستند

انواع پرده های مورد استفاده در منزل

در سال جاری یعنی سال 2020 طراحان پرده به جای استفاده از مواد مصنوعی در ساخت پرده از مواد طبیعی مانند ابریشم، کتان، ساتن و پنبه استفاده کردند. با وجودی که پارچه های کتان زود چروک می شوند با این حال در اثر استفاده طولانی درخشندگی خود را از دست نمی دهد و همچنان زیبایی خود را حفظ کرده و به روز می مانند. پرده های پارچه ای نخی و کتانی به دلیل اینکه نور خورشید را با حداقل شدت به فضای منزل وارد کنند، از پلی استر ساخته می شوند.
پرده های ساتن و ابریشم زیبایی بسیاری به فضای منزلتان می بخشد و می توانید متناسب با دکوراسیون منزل از انواع پرده های ساتن و ابریشم استفاده کنید. علاوه بر آن اگر می خواهید منزلتان جلوه ای مجلل تر و لوکس تر داشته باشد می توانید از انواع پرده های مخمل و کاموا و نمد به صورت مات و یا براق استفاده کنید.
با اینکه پرده های پارچه ای رتبه بیشتری از لحاظ استفاده در میان مردم دارد، اما پرده های حصیری نیز جزو ترند های مشهور به حساب می آیند. مخصوصاً که این پرده ها به دلیل سادگی قابل استفاده در سبک های مختلف دکوراسیون داخلی منزل هستند و زیبایی خاصی به محیط می بخشند.
همچنین در سال 2021 پرده هایی مد می شوند که دارای رنگ های خالص هستند و در کنار دیوارهایی با رنگ های شنی، رنگ های ملایم و رنگ بژ ترکیبی بسیار جذاب از زیبایی و مدرنیته می سازند.
از آنجا که این پرده ها به درهای کشویی شبیه هستند و به سهولت باز و بسته می شوند، برای اتاق کودکانتان مناسب به نظر می رسند. همچنین این پرده ها باعث جلوگیری از عبور نور طبیعی نمی شوند و قابلیت بالایی در عبور نور دارند اما شدت تابش نور خورشید را کاهش می دهند و به این ترتیب نوری که بدین وسیله وارد فضای خانه می شود، افراد ساکن در منزل را نمی آزارد.

این مقاله رو به اشتراک بزارید:

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *